HALI YIKAMA: CİDDİ BİR İŞ

nazar_hali-tiyo

Halı Yıkama                                    

Halı yıkama ev hanımları için oldukça önemli bir konudur. Çünkü halılarımız, evlerimizin en temel süsleridir. Evimize aldığımız her türlü eşyayı mutlaka bir halı ile kombin etmek isteriz. Evin her bölümüne ayrı bir hava katmamızı sağlar. Oturma odasında daha ciddi, mutfakta daha canlı bir hava yaratmaya çalışırız halılarımızla. Evlerimizin en kıymetli dekorasyon parçası olan halılarımızı her zaman temiz tutmak çok ta mümkün olmuyor maalesef.  Çok fazla yıkamak ta yıpranmalarına ve renklerinin solmasına neden oluyor. Halılarımız hem temizleyip hem de renklerini canlı tutmak oldukça zor görünüyor. Ama Allahtan bazı maharetli ev hanımlarının verdiği sihirli tüyolarla bunu başarmak pek ala mümkün. 

Bir kaç Tüyo

  • Öncelikle halılarınıza çay, meyve suyu gibi içecekler döküldüğünde onu silmek yerine, derhal kağıt havlu ile üstüne bastırın. Lekeyi kendine çekecektir. 
  • Halılarınızı yıkarken sabunla köpürttükten sonra bir müddet Güneş ışığı altında bekletin. Tüm kiri yüzeye çıkaracaktır. Böylece çok fazla enerji harcamadan kolaylıkla halılarınızı temizleyebilirsiniz. 
  • Eğer halılarınız tüyleri uzunsa fırçayı ileri- geri olacak şekilde kullanın. Böylece şampuanın en diplere kadar nüfus etmesini sağlayabilirsiniz. 
  • Eğer halınızın renklerinin birbirine karışmasından korkuyorsanız duruladıktan sonra bir zeminde öylece bir müddet bekletin. Daha sonra asın. Bu sayede aynı zamanda renklerin solmasını da önleyebilirsiniz. 
  • Karbonat ve mısır nişastasını karıştırarak elde edeceğiniz bir karışımla hem kötü kokuları yok edebilir hem de bakterileri yok edebilirsiniz. Ayrıca mısır nişastası yağ lekelerinin temizlenmesinde oldukça etkilidir.. Bu harika karışımı halınızın her yerine serpin. 15-20 dakika bekleyin, sonra süpürün. Halınız tertemiz olacaktır.
  • Leke hala çıkmadıysa çeyrek bardak elma sirkesi, 1 çay kaşığı bulaşık deterjanı, 2 bardak ılık suyu karıştırıp, bezinizi bu karışımla ıslatın, lekeyi silin, leke bezinize geçerse, temiz bezle tekrar bölgeyi silin.

Yine de evde halı yıkamak her zaman zahmetlidir. Bunun için halılarınızı en azından her 6 ayda bir profesyonel ellere teslim edin. Bu sayede halılarınızın daha uzun ömürlü olmasını sağlayın. 

Nazar Halı Yıkama Devrede

İşte tam bu noktada Bingöl Nazar Halı Yıkama, sizin en büyük yardımcınız. En zor lekeleri bile, halılarınızın canlılığını ve renklerini koruyarak temizler. Sizde halılarınızın ilk günkü parlaklığını korumasını istiyorsanız tercihinizi Bingöl Nazar Halı Yıkamadan yana kullanın. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir